Hibiskus

Hibiskus nam je uglavnom poznat po svojim raskošnim cvjetovima i kao sastojak čaja, ali se ne zna dovoljno o njegovim ljekovitim svojstvima.

Hibiskus je grmasta jednogodišnja biljka. U našim krajevima cvjeta u periodu od srpnja do rujna. Hibiskus se razmnožava na više načina: kalemljenjem, rezancima i sijanjem sjemena.

Dijelovi cvijeta koriste se za pravljenje popularnog pića u Egiptu koje se naziva karkade. Razni dijelovi biljke koriste se u pravljenju: džemova, začina, čajeva, juha i umaka. Cvjetovi se koriste u farmaciji i kozmetici. Postoje neke vrste hibiskusa kod kojih se za jelo koriste nezreli plodovi.

Hibiskus djeluje na povećanje apetita, a ima primjenu i u liječenju prehlada, srčanih i živčanih oboljenja, bola i otoka (upala) u gornjem respiratornom traktu. Pomaže prilikom zadržavanja tečnosti u organizmu, trbušnih problema i poremećaja cirkulacije. Služi i kao blagi laksativ i diuretik.

U hrani i piću, hibiskus se koristi zbog mirisa, ukusa i boje. On poboljšava miris, ukus i izgled mnogih mješavina čajeva.

Kako djeluje?

Ljekovita svojstva hibiskusa potiču od enzima, eteričnih ulja, vitamina C i flavonoida, pa on između ostalog djeluje i kao antioksidans.

Voćne kiseline u hibiskusu mogu djelovati kao laksativ. Neki naučnici smatraju da drugi sastojci hibiskusa mogu djelovati na smanjenje krvnog pritiska, ublažavanje grčeva u želucu, crijevima i materici, kao i da mogu djelovati kao antibiotici, protiv bakterija i protiv glista.

Upotreba i ljekovito dejstvo hibiskusa

Postoji nedovoljan broj dokaza da hibiskus pomaže prilikom problema sa povišenim kolesterolom. Jedna starija studija pokazala je da jedan gram određenog ekstrakta lista hibiskusa dnevno povoljno djeluje na nivo kolesterola.

Istraživanja su pokazala da ljudi sa blago povišenim krvnim tlakom koji piju tri puta dnevno određene vrste čaja od hibiskusa imaju niži krvni pritisak. Ovo istraživanje obećava, ali je nesigurno oslanjati se na čaj od hibiskusa za liječenje povišenog tlaka.

Pokazalo se da hibiskus povoljno djeluje kada su u pitanju sljedeće tegobe:

  • gubitak apetita
  • prehlade, kašalj, upala grla
  • konstipacija
  • želučani problemi
  • zadržavanje tečnosti
  • srčana oboljenja
  • pad imuniteta
  • živčani poremećaji
  • površinske rane
  • nesanica

Ipak je potrebno više podataka da bi se hibiskus mogao smatrati lijekom za ovakve probleme.

Neželjeni efekti i sigurnost korištenja

Hibiskus se čini sigurnim za većinu ljudi, jer su neželjeni efekti hibiskusa za sada nepoznati.

Mjere opreza i upozorenja

Hibiskus nije uvijek sigurno koristiti tokom trudnoće. Postoje slučajevi kada hibiskus utječe na izazivanje menstruacije, što može dovesti do spontanog pobačaja kod trudnica. S obzirom na to da nema dovoljno podataka o sigurnosti konzumiranja hibiskusa tokom dojenja, on se ne preporučuje.

Interakcija

Hibiskus može umanjiti djelovanje acetaminofena.

Konzumiranje pića koje sadrže hibiskus prije upotrebe acetaminofena može ubrzati oslobađanje organizma od acetaminofena. Još uvijek nije poznato da li to može izazvati ozbiljnije probleme.

Doziranje

Odgovarajuća doza ovisi od više faktora kao što su uzrast, zdravstveno stanje i drugi uslovi. Trenutno ne postoji dovoljno naučnih činjenica koje bi odredile točnije doziranje hibiskusa. Pratite uputstva na preparatima ili se savjetujte sa ljekarnikom ili liječnikom.

Izvor: Poljoprivreda

Prethodni članak
Sljedeći članak

Posjetite i pretplatite se na naš kanal

RECEPTI, SAVJETI, DOGAĐANJA I ZANIMLJIVOSTIspot_img

Pročitajte još i ovo...

Povezani članci